Z przyjemnością zorganizujemy w Państwa szkole, bibliotece czy ośrodku kultury pełne przygód lekcje aktywności obywatelskiej.
Zapraszamy klasy szkolne i inne grupy młodzieży w wieku co najmniej 13 lat z terenu Subregionu Bielskiego, czyli z powiatów: bielskiego, siemiatyckiego i hajnowskiego. Tak rozpoczyna się scenariusz lekcji-gry-zabawy edukacyjnej: „W naszej gminie dzień zapowiadał się jak każdy inny. Rano mieszkańcy wyruszyli do pracy, po zakupy, rodzice odprowadzali dzieci do szkoły. Mieszkańców coś jednak zatrzymało w połowie drogi… Na centralnym skwerze z minuty na minutę przybywało osób. Niektórzy w milczeniu zadzierali głowy i przecierali oczy. Pozostali wdali się już w dyskusję z sąsiadami. Jedno pytanie unosiło się nad tłumem: „ALE JAK TO MOŻLIWE ??” (…)”.
PO CO SĄ LEKCJE AKTYWNOŚCI OBYWATELSKIEJ?
Udział w naszej lekcji pozwoli młodym osobom lepiej zrozumieć sprawy, które dotyczą ich jako mieszkańców swojej gminy, m.in.:
– Po co są konsultacje społeczne i jak dobrze je przeprowadzić?
– Dlaczego mieszkańcy zawiązują stowarzyszenia?
– Co robią gminni radni a czym zajmuje się wójt/burmistrz?
– Kto z mieszkańców należy do tzw. trzeciego sektora, a kto zatem do sektora pierwszego i drugiego?
– Dlaczego wspomniane 3 sektory nie zawsze się ze sobą dogadują?
– W jakich lokalnych sprawach każdy mieszkaniec ma prawo się wypowiedzieć, nawet jeśli nie ma jeszcze 18 lat?
JAKIMI METODAMI PROWADZIMY ZAJĘCIA?
Lekcja odbywa się w formule gry scenariuszowej. Młodzież zostaje wciągnięta w pewną fikcyjną historię i staje się jej aktywnymi uczestnikami. Każdy ma tu swoją rolę, ale musi też potrafić współpracować, ponieważ w podgrupach są do wykonania różne zadania. Sama historia jest oczywiście zmyślona (a nawet trochę nieprawdopodobna!), ale opiera się na prawdziwych zasadach i mechanizmach, jakimi kierują się lokalne społeczności, w tym w relacjach samorząd-mieszkańcy. Młode osoby, odgrywając swoje role, jednocześnie uczą się jak być aktywnymi, świadomymi obywatelami i mieszkańcami swojej gminy.
ILE TRWA JEDNA LEKCJA?
Wystarczy nam 90 minut, czyli 2 godziny lekcyjne. A jeśli uda się Państwu wygospodarować dodatkowe 45 minut, lekcję zorganizujemy w bardziej rozbudowanej i jeszcze atrakcyjniejszej dla młodzieży formule.
ILE OSÓB MOŻE LICZYĆ GRUPA?
Minimum 15 osób, maksymalnie 33 osoby.
GDZIE MOGĄ SIĘ ODBYĆ ZAJĘCIA?
Może to być szkolna klasa, sala konferencyjna, czytelnia, czy nawet hol w jakimś gminnym budynku. Potrzebne jest przestronne miejsce dostosowane do liczby uczestników, aby młodzież mogła pracować w podgrupach i wykonywać razem różne zadania.
JAKI JEST KOSZT?
Do końca września 2023 r. zajęcia realizowaliśmy bezpłatnie w ramach projektu „Podaj Dalej – Podlaska Sieć Samopomocowa” (PSS Podaj Dalej) finansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatywy Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030..
Ale jeśli chcą Państwo nas zaprosić także teraz, na pewno nie odmówimy 🙂 I postaramy się lekcję aktywności obywatelskiej nadal bezpłatnie u Państwa przeprowadzić.
KTO JEST ORGANIZATOREM I JAK ZGŁOSIĆ CHĘĆ ZORGANIZOWANIA U SIEBIE LEKCJI?
Organizatorem zajęć jest Stowarzyszenie „Centrum na Wschodzie”, tel. 600 881 572 lub email: stowarzyszenie@centrumnawschodzie.pl
Prosimy o kontakt, uzgodnimy dogodny termin i z przyjemnością przeprowadzimy także u Państwa lekcję aktywności obywatelskiej.
ZOBACZ JAK WYGLĄDAJĄ NASZE LEKCJE
Pierwsze lekcje przeprowadziliśmy w 2022 roku – relacja zdjęciowa jest TUTAJ
A poniżej fotorelacje z zajęć:, które przeprowadziliśmy już w bieżącym roku szkolnym w szkołach podstawowych i średnich na terenie powiatu siemiatyckiego i bielskiego.
Dostaliśmy bardzo miłe podziękowanie od Dyrekcji Zespołu Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim.
You must be logged in to post a comment.