Czy pamiętacie Panią Tamarę, osobę o wielu talentach, która zaraża optymizmem i aktywnością? A Panią Bożenkę, która potrafi zrobić niebiańsko smakujące paczki? Państwa Teresę i Walentego i ich artystyczny dom pełen wyplatanych i malowanych arcydzieł? A panią Irenę, zwana Orynką, pisarkę dwóch ojczyzn? Panią Marię, której zawód księgowej pomógł rozwinąć także pasje do haftu krzyżykowego? Inna panią Irenę, która spisuje swoje bogate wspomnienia zarówno w komputerze, jak i na papierze? A pana Włodzimierza, który o szachach wie wszystko? Czy panią Walentynę, która na szydełku wyczaruje cuda?
Jeśli dotąd nie poznaliście bohaterów programu „Giełda Talentów” z 2021 roku, to możecie obejrzeć z nimi wywiady TUTAJ.
W 2022 r. do programu dołączyły kolejne 3 osoby. Zapraszamy do obejrzenia materiałów filmowych!
„Szydełko dawniej i dziś”
Poznajcie Panią Janinę i Panią Lilę z Dziadkowic. Już kilkadziesiąt lat obie Panie szydełkują i robią to wyłącznie z zamiłowania, jako hobby. Ich piękne serwety, chusty, ozdoby można zobaczyć w ich domach oraz domach ich dzieci i wnuków. Wiele leży też w szufladach i kufrach. Postanowiliśmy pokazać światu talent Pani Janiny i Pani Lili, a równocześnie zachęciliśmy do poprowadzenia warsztatów szydełkowych. Młode osoby traktują szydełkowanie jako archaiczne zajęcie. Niesłusznie. Bo na szydełku można zrobić mnóstwo nie tylko pięknych, ale i obecnie przydatnych rzeczy, np. rękawiczki, broszki, ozdobne koronki na ubrania, chusty czy zabawki.
„Babka ziemniaczana Pani Zuzanny”
Kto był na Podlasiu, na pewno zna smak babki ziemniaczanej. Ale receptura na tę potrawę sięga wielu pokoleń wstecz. Prawdziwą mistrzynią jest Pani Zuzanna Maksimiuk z gminy Wyszki. Potrafi przyrządzić nie tylko smaczną babkę ziemniaczaną, ale i pięknie ją przyozdobić, co zostało docenianena konkursie kulinarnym w Bielsku Podlaskim. Jesteście ciekawi jaki jest sposób na pyszną podlaską babkę ziemniaczaną? Obejrzyjcie wywiad z Panią Zuzanną, a znajdziecie w filmie także szczegółowy przepis!
„Pasje czerpie z wyobraźni”
Pasja rysowania towarzyszyła Panu Piotrowi Kozłowskiemu od dziecka. Zajmuje się także modelarstwem. Odkąd stał się osobą z niepełnosprawnością jeszcze bardziej docenił jeak ważną część jego życia stanowi twórczość. Rysowanie portretów i karykatur na zamówienie okazało się także sposobem na dorobienie do renty, gdy nie mógł już wykonywać dawnej pracy zawodowej. Ciągle szuka nowych miejsc, gdzie może dzielić się tym, co sam potrafi. Podkreśla, że talent warto odkrywać w każdym wieku. Dlatego w Bielskim Domu Kultury uczy rysunku dzieci i dorosłych. Na swoim przykładzie pokazuje, jak pasja twórcza (obojętnie jaka) pomaga odnaleźć się zwłaszcza wtedy, gdy wdaje się, że świat się zawalił. Pan Piotr kieruje się zasadą, że „dzień bez choćby jednej kreski jest dniem straconym”.
Jeśli masz ciekawą pasję, hobby lub profesję, które dla współczesnej młodzieży mogą wydawać się czymś niespotykanym, zapraszamy do udziału w programie „Giełda Talentów”! Zapraszamy osoby w wieku 60+ oraz osoby z niepełnosprawnościami, mieszkańców Subregionu Bielskiego (powiat bielski, siemiatycki, hajnowski). Umówimy się na wywiad, a materiał zostanie m.in. wyemitowany w telewizji internetowej NGOtv Dowiedz się więcej, w tym jak się zgłosić do programu „Giełda Talentów”.
Bohaterom naszych filmów pomagamy także w zorganizowaniu warsztatów dla mieszkańców. Zobacz, jakie warsztaty już przeprowadzili uczestnicy programu Giełda Talentów!
Program „Giełda Talentów” powstał dzięki projektowi „Podaj Dalej – Podlaska Sieć Samopomocowa” który jest finansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatywy Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.