Uczestnicy programu „Giełda Talentów” pokazują swoim przykładem, że pasje i zainteresowania można pielęgnować w każdym wieku, bez względu także na stan zdrowia czy niepełnosprawność. Dzielą się tym co sami potrafią z innymi. Są bohaterami filmów i prowadza spotkania warsztatowe.
Poznajcie bohaterów Giełdy Talentów z 2021 roku (FILMY), oraz z 2022 r. (FILMY). Zobaczcie też relację z pierwszych spotkań warsztatowych z 2022 r. (RELACJA).
Do programu Giełda Talentów w 2023 r. dołączyło kolejnych 10 osób, poznajmy te niezwykłe osoby!
Ocalić od zapomnienia
Pani Halina Aleksiejuk ze wsi Dubno w gminie Boćki zabrała nas w fascynująca podróż sięgającą 100 lat wstecz. Z marzenia Pani Haliny o zachowaniu pamięci o rodzinnej wsi i jej mieszkańcach, zrodził się pomysł na stworzenie lokalnego muzeum. Pomysł wsparła Gminna Biblioteka Publiczna w Boćkach, która pomogła m.in. w pozyskaniu grantu z programu „Seniorzy w akcji”. W realizację zaangażowało się też wielu innych mieszkańców Dubna. I tak wspólnymi siłami marzenie Pani Haliny udało się zrealizować i w 2022 roku powstało Społeczne Muzeum Wsi Dubno. Zgromadzono tu bezcenne eksponaty, pamiątki, zdjęcia, dokumenty. W muzeum stworzono także przyjazną przestrzeń do międzypokoleniowych działań. Oto film ze spotkania z Panią Haliną „Ocalić od zapomnienia – z wizytą w Społecznym Muzeum Wsi Dubno”
Pani Halina poprowadziła także warsztaty z robienia pamiętników, które nazywa „skarbczykami na wspomnienia”.
Utkane wspomnienia
Niewiele osób potrafi jeszcze tkać na krosnach. Tę umiejętność w stopniu absolutnie mistrzowskim posiada Pani Anna Góralczuk ze wsi Dubno w gminie Boćki. Pani Anna nie tylko tka, ale potrafi także sama zrobić krosna! Tkanie z pewnością wymaga cierpliwości, a powolne przeplatanie nitek sprzyja uruchomieniu wspomnień i snuciu opowieści z przeszłości. Zobaczcie film ze spotkania z Panią Anną „Utkane wspomnienia Pani Anny”
Pani Anna poprowadziła zajęcia nie tylko z tkania, ale i wyszywania.
Dubieńskie pierogi najlepsze na świecie!
Wieś Dubno obfituje w talenty. Tym razem odkryliśmy talent kulinarny! Pierogom Pani Niny Góralczuk nie dorównają żadne inne w okolicy. Ponieważ ich receptura pochodzi z rodzinnej wsi Pani Niny, zatem nazwa wydaje się oczywista – pierogi dubieńskie. Przepis jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Są to pierogi robione nieco inaczej niż te tradycyjne. Są z ciasta drożdżowego i nie nie są gotowane, ale smażone w głębokim tłuszczu. Jeśli na sam ich widok ślinka Wam pociekła, koniecznie obejrzyjcie film, bo może uda Wam się je zrobić także w domu? Pani Nina podaje przepis i pokazuje kolejne etapy przygotowania. Zapraszamy na film ze spotkania z Panią Niną pt. „Słynne pierogi dubieńskie”.
Pani Nina poprowadziła w świetlicy w Dobnie także warsztaty z robienia swoich słynnych pierogów.
Magia podlaskich ziół jest wielka
Do dawnych metod leczenia różnych dolegliwości, a dokładnie do ziołolecznictwa, zachęca Pani Wanda Kropiwnicka z Kleszczel. Pani Wanda przekazała nam mnóstwo cennych zdrowotnych porad i potrafi o ziołach pięknie opowiadać. Co wielokrotnie podkreśliła, zioła leczą nie tylko swoimi chemicznymi składnikami. Potrzebna jest tu także wiara i domieszka magii, z która to magią na Podlasiu stykamy się dużo częściej niż gdzie indziej. Nie dziwi więc to, że podlaskie zioła są tak skuteczne!
Zapraszamy do obejrzenia wywiadu z Panią Wandą Kropiwnicką pt. „Magia ziół”
Pani Wanda poprowadziła także spotkanie warsztatowe pt. „Fitoterapia, zioła dla zdrowia i urody”
Jak zrobić chleb?
Kiedy zajrzeliśmy z kamerą do Kleszczel trudno nam było z nich wyjechać, bo talenty wysypały nam się jeden za drugim… Tym razem Pani Ewa Przybylska-Rosa zdradziła nam nie tylko tajniki wypieku chleba, ale i opowiedziała o tradycjach z chlebem związanych . Pani Ewa pochodzi z południa Polski, ale już wiele lat mieszka na Podlasiu. Pięknie potrafi łączyć opowieści o chlebie z różnych zakątków naszego kraju. Czy wiecie np. , że chleb na zakwasie ma w sobie ukrytą cząstkę dawnych dziejów? Ich naturalnym nośnikiem jest właśnie wspomniany zakwas. Żyjące w nim bakterie mogą „pamiętać” jeszcze naszych pradziadków. Mąka, woda, sól i zakwas – te składniki wystarczą, aby zrobić naturalny chleb. Ale Pani Ewa dodaje do wyrabianego chleba też swój dobry nastrój. Podobno bez tego „składnika” chleb się nie uda.
Zapraszamy na FILM pt. „Historia w chlebie ukryta”
Pani Ewa poprowadziła także warsztaty kulinarne z wypieku chleba, którym towarzyszyły niezwykłe opowieści o chlebie, a nawet chlebowy quiz.
Lato zamknięte w słoikach
Nieco zasiedzieliśmy się w Kleszczelach, aż zastała nas tam jesień. A jak jesień to przetwory! Tym razem odkryliśmy niezwykłe marynaty Pani Heleny Oracz. Czy wszystko można zamarynować? Okazuje się, że prawie wszystko. Najbardziej zaskoczyły nas pomidory w słoiku! Nie, nie w formie przecieru czy sosu, ale pomidory w całości, właśnie w marynacie. Chcecie dowiedzieć się jak zrobić dobrą marynatę i skutecznie zawekować? I co można wrzucić jesienią do słoika, aby rozkoszować się letnimi smakami gdy nadejdzie zima? Obejrzyjcie FILM O MARYTANATACH PANI HELENY
Pani Helena poprowadziła także warsztaty kulinarne pt. „Jesienne marynaty”.
Czy mrowisko jest jadalne?
Tym razem pojechaliśmy z kamerą aż pod samą Puszczę Białowieską, do Koła Gospodyń Wiejskich „Lisiczki” w Chytrej, do którego zaprosiła nas pani Lucyna Juszczuk. Najpierw Pani Lucyna opowiedziała jak zrobić kisiel z owsa… Tak, tak – właśnie z owsa! Ale jej Koło słynie zwłaszcza z pysznego mrowiska. Na Podlasiu wszyscy wiedzą o jaki smakołyk chodzi., ale w innych częściach Polski zapowiedź, że na stole będzie „mrowisko” może wywołać konsternację i niedowierzanie. Dlatego zwłaszcza widzów spoza Podlasia zachęcamy do obejrzenia filmu. Lisiczki twierdzą, że mrowisko robi się bardzo łatwo. Przekonajmy się – oto FILM!
Pani Lucyna poprowadziła warsztaty kulinarne dotyczące nie tylko mrowiska, ale i innych potraw z regionu Puszczy Białowieskiej.
Stacja Kultury
Pan Dariusz Skibiński wymyślił, i współtworzy od 15 lat, festiwal teatralny Wertep. Swój talent i pasję wykorzystał, aby stworzyć na Podlasiu ważne artystyczne wydarzenie. Nazwa, ale i formuła festiwalu nawiązują do średniowiecznych teatrów wędrownych. Teraz Pan Dariusz zaprasza też do dawnego budynku dworca kolejowego, gdzie mieści się Hajnówka Centralna – Stacji Kultury. Każdy może znaleźć tu (lub samodzielnie zbudować) swoją własną przestrzeń do działań artystycznych albo społecznych. Zobaczcie jakie to piękne, niecodzienne miejsce. A jeśli będziecie w Hajnówce, zajrzyjcie tam koniecznie! Zapraszamy na FILM „Stacja Kultury”
Pan Dariusz poprowadził dla dzieci warsztaty teatralne, na które udało się „wkręcić” tez kilkorgu dorosłym 😉
W Hospicjum Proroka Eliasza spotkaliśmy ludzi z ogromną pasją!
Jakie macie pierwsze skojarzenia, gdy słyszycie….. hospicjum? Myśli na pewno wędrują w jednym kierunku. My tymczasem odkryliśmy w Hospicjum Proroka Eliasza przede wszystkim ludzi z prawdziwa pasją. I to zarówno wśród personelu, jak i wśród pacjentów. Dowiedzieliśmy się też jak wieloma rzeczami mogą w hospicjum zajmować się wolontariusze i jak są do tego starannie przygotowywani. Jeśli myślicie zatem o wolontariacie hospicyjnym, bardzo polecamy Hospicjum Proroka Eliasza!
Dzięki pomocy i ogromnej otwartości pracujących tam osób, odwiedziliśmy z kamerą dwie pacjentki hospicjum domowego.
Pani Jadwiga ma 97 lat. i ogromna pasję – szydełko. Bardzo ucieszyła się z naszej wizyty i pokazała swoje dzieła. Ze względu na stan zdrowia, w wywiadzie nieco pomagała nam także córka Pani Jadwigi, Pani Alina. Obie bohaterki filmu (mama i córka) oczarowały nas nie tylko talentem, ale i ciepłym, serdecznym przyjęciem. Zapraszamy na film pt. „Z SZACUNKU I PASJI”
W kontakcie z pacjentami Hospicjum Proroka Eliasza bardzo pomogła nam Pani Irena Szwarc, koordynatorka opieki osób zależnych. Pani Irena opowiedziała jak działa hospicjum domowe, w tym lokalne kręgi wsparcia tworzone wokół pacjentów. Razem z Panią Ireną pojechaliśmy do miejscowości Jałówka, tuż przy samej granicy z Białorusią.. Tam spotkaliśmy się z dr Barbarą Noworolską. Dziennikarka, wykładowczyni, poetka – to tylko niektóre z profesji Pani Barbary. Scenariusz wywiadu miał dotyczyć wydanego niedawno tomiku poezji „Łąki Zielone” , Rozmówczyni podarowała nam jednak piękną opowieść wykraczającą poza ramy poezji. Przekazała wiele wskazówek jak pielęgnować swoje pasje na każdym etapie życia. Wspomnienia z okresu krakowskiego i białostockiego przeplatały się z planami na przyszłość tu, na podlaskiej wsi. Życzymy Pani Barbarze dużo sił i zdrowia. Wielu jeszcze wierszy, publikacji, autorskich spotkań i literackich odkryć! Obejrzyjmy film „ŻYCIE WIERSZEM PISANE”
Z obiema Paniami zorganizowaliśmy spotkania warsztatowe, ale z oczywistych względów odbyły się one w ich domach i w bardziej niż zwykle kameralnym gronie.
Jeśli masz ciekawą pasję, hobby lub profesję, zapraszamy do udziału w programie „Giełda Talentów”! Zapraszamy zwłaszcza osoby w wieku 60+ oraz osoby z niepełnosprawnościami, mieszkańców Subregionu Bielskiego (powiat bielski, siemiatycki, hajnowski). Umówimy się na wywiad, a materiał zostanie wyemitowany w telewizji internetowej NGOtv Dowiedz się więcej, w tym jak się zgłosić do programu „Giełda Talentów”.
Program „Giełda Talentów” powstał dzięki projektowi „Podaj Dalej – Podlaska Sieć Samopomocowa” który jest finansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatywy Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
You must be logged in to post a comment.