Co każdy z nas może zrobić, aby pomóc naszej Planecie? W niedzielę 7 lipca 2019 podczas „Pikniku z Klimatem” dyskutowaliśmy na ten temat z młodzieżą, wolontariuszami, mieszkańcami. Najpierw w Szkoleniowej Stodole (udostępnionej nam przez Pustelnia Sękalik – dzięki!) obejrzeliśmy film Roberta Rienta pt. „Kryzys klimatyczny czy naturalne zmiany klimatu?”. Potem rozwiązaliśmy quiz klimatyczny. Wcale nie było łatwo…. np. z pytaniem „Ile drzew jest potrzebnych, aby pochłonąć roczną produkcję dwutlenku węgla, za którą odpowiedzialny jest każdy z nas (czyli ile drzew powinien w zasadzie rocznie posadzić każdy człowiek)?” Zgadniecie ile? Aż 1800!!! Na koniec wzięliśmy udział w edukacyjnej grze terenowej. Było też wspólne ognisko i smaczne ogniskowe jedzenie, oczywiście bez żadnych plastikowych naczyń. Uczestnicy gry terenowej dostali breloczki „Dbam o klimat”, a osoby, które przyjechały na Piknik rowerem, otrzymały dodatkowe niespodzianki – rowerowe bidony z „klimatycznym” nadrukiem. Dziękujemy, że byliście i do zobaczenia na kolejnym pikniku!
Oto wnioski, jakie jawią się z tego, co już sami wiemy, i które warto zarekomendować innym. Bo każdy, naprawdę każdy może w codziennym życiu dbać o klimat i środowisko naturalne. W tym celu stosujmy się do 10 prostych zasad:
- Na spacery bierzmy zawsze worek i zbierajmy śmieci, a potem wyrzucajmy je odpowiednio posegregowane
- Korzystajmy przede wszystkim z transportu publicznego i roweru
- Ograniczmy zużycie wody, np. zakręcając kran podczas mycia zębów, używając deszczówki do podlewania ogródka
- Sadźmy drzewa, wszędzie gdzie tylko można!
- Ograniczmy spożycie mięsa (przy okazji będziemy zdrowsi)
- Kupujmy tylko rzeczy naprawdę konieczne i nie kupujmy za dużo, nie bierzmy „na zapas”
- Nie wyrzucajmy rzeczy, które jeszcze są sprawne, lub które da się naprawić
- W przypadku jazdy samochodem, proponujmy podwózkę innym
- Ograniczmy dalekie wyjazdy turystyczne, a zwłaszcza unikajmy w tym celu podróży samolotem
- Unikajmy sztucznych preparatów (sprawdzajmy etykiety) oraz produktów zapakowanych w tworzywa sztuczne, nie bierzmy „foliówek” ze sklepu
/Do przygotowania powyższej listy zainspirował nas artykuł pt. „10 przykazań, dzięki którym i Ty możesz pomóc planecie”, J. Jarugi-Jabłońskiej i T. Jabłońskiego/
Spotkanie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie „Centrum na Wschodzie”, w partnerstwie z Canis (hotel dla psów i usługi dla zwierząt domowych) oraz Gminą Dziadkowice, przy wsparciu logistycznym Stowarzyszenia „Podlaski Raj” oraz wsparciu finansowym Fundacji Batorego w ramach programu Demokracja w Działaniu. Dziękujemy za pomoc i wsparcie!
Zdjęcia dzięki uprzejmości: Pustelnia Sękalik
You must be logged in to post a comment.