Piknik z Klimatem – 10 prostych zasad, aby chronić naszą Planetę

Piknik z Klimatem – 10 prostych zasad, aby chronić naszą Planetę

Co każdy z nas może zrobić, aby pomóc naszej Planecie? W niedzielę 7 lipca 2019 podczas „Pikniku z Klimatem” dyskutowaliśmy na ten temat z młodzieżą, wolontariuszami, mieszkańcami. Najpierw w Szkoleniowej Stodole (udostępnionej nam przez Pustelnia Sękalik – dzięki!) obejrzeliśmy film Roberta Rienta pt. „Kryzys klimatyczny czy naturalne zmiany klimatu?”. Potem rozwiązaliśmy quiz klimatyczny. Wcale nie było łatwo…. np. z pytaniem „Ile drzew jest potrzebnych, aby pochłonąć roczną produkcję dwutlenku węgla, za którą odpowiedzialny jest każdy z nas (czyli ile drzew powinien w zasadzie rocznie posadzić każdy człowiek)?” Zgadniecie ile? Aż 1800!!! Na koniec wzięliśmy udział w edukacyjnej grze terenowej. Było też wspólne ognisko i smaczne ogniskowe jedzenie, oczywiście bez żadnych plastikowych naczyń. Uczestnicy gry terenowej dostali breloczki „Dbam o klimat”, a osoby, które przyjechały na Piknik rowerem, otrzymały dodatkowe niespodzianki – rowerowe bidony z „klimatycznym” nadrukiem. Dziękujemy, że byliście i do zobaczenia na kolejnym pikniku!

Oto wnioski, jakie jawią się z tego, co już sami wiemy, i które warto zarekomendować innym. Bo każdy, naprawdę każdy może w codziennym życiu dbać o klimat i środowisko naturalne. W tym celu stosujmy się do 10 prostych zasad:

  1. Na spacery bierzmy zawsze worek i zbierajmy śmieci, a potem wyrzucajmy je odpowiednio posegregowane
  2. Korzystajmy przede wszystkim z transportu publicznego i roweru
  3. Ograniczmy zużycie wody, np. zakręcając kran podczas mycia zębów, używając deszczówki do podlewania ogródka
  4. Sadźmy drzewa, wszędzie gdzie tylko można!
  5. Ograniczmy spożycie mięsa (przy okazji będziemy zdrowsi)
  6. Kupujmy tylko rzeczy naprawdę konieczne i nie kupujmy za dużo, nie bierzmy „na zapas”
  7. Nie wyrzucajmy rzeczy, które jeszcze są sprawne, lub które da się naprawić
  8. W przypadku jazdy samochodem, proponujmy podwózkę innym
  9. Ograniczmy dalekie wyjazdy turystyczne, a zwłaszcza unikajmy w tym celu podróży samolotem
  10. Unikajmy sztucznych preparatów (sprawdzajmy etykiety) oraz produktów zapakowanych w tworzywa sztuczne, nie bierzmy „foliówek” ze sklepu

/Do przygotowania powyższej listy zainspirował nas artykuł pt. „10 przykazań, dzięki którym i Ty możesz pomóc planecie”, J. Jarugi-Jabłońskiej i T. Jabłońskiego/

Spotkanie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie „Centrum na Wschodzie”, w partnerstwie z Canis (hotel dla psów i usługi dla zwierząt domowych) oraz Gminą Dziadkowice, przy wsparciu logistycznym Stowarzyszenia „Podlaski Raj” oraz wsparciu finansowym Fundacji Batorego w ramach programu Demokracja w Działaniu. Dziękujemy za pomoc i wsparcie!

 

Zdjęcia dzięki uprzejmości: Pustelnia Sękalik