Jeśli masz ciekawą pasję, hobby lub profesję, które dla współczesnej młodzieży mogą wydawać się czymś niespotykanym, zapraszamy do udziału w programie „Giełda Talentów”! Zapraszamy osoby w wieku 60+ oraz osoby z niepełnosprawnościami, mieszkańców Subregionu Bielskiego (powiat bielski, siemiatycki, hajnowski). Umówimy się na wywiad, a materiał zostanie m.in. wyemitowany w telewizji internetowej NGOtv Dowiedz się więcej, w tym jak się zgłosić do programu „Giełda Talentów”.
Poznajcie ośmioro pierwszych bohaterów i bohaterek programu „Giełda Talentów”!
Zaraża optymizmem i pasją
Pani Tamara Rusaczyk jest szefową Uniwersytetu III Wieku w Bielsku Podlaskim. Mobilizuje osoby starsze do wspólnych działań i nauki. Stworzyli razem kabaret, chór, piszą wspomnienia, jeżdżą na wycieczki, organizują wieczory towarzyskie i kulinarne. Wie też jednak, jak trafić do osób młodych, bo przez wiele lat pracowała z nimi zawodowo jako nauczyciel i pracownik kuratorium oświaty. Ma młodzieży do przekazania kilka ważnych myśli i talentów organizacyjnych.
Pączki jak niebo w gębie
Pani Bożena Gromada z Niewina Borowego to dusza człowiek i człowiek orkiestra. Jest emerytowaną nauczycielką, była dyrektorem szkoły, działa jako społecznik, pisze projekty służące starszym i młodszym, przewodniczy Kołu Gospodyń Wiejskich „Aktywna Wieś” w Niewinie Borowym, wygrywa konkursy kulinarne. I wszystko to robi świetnie. My zaś sprawdziliśmy jeden z wielu talentów Pani Bożeny – smażenie pączków. I to jest po prostu mistrzostwo!
Malarstwo i rękodzieło
Państwo Teresa i Walenty Gałuszewscy z Parcewa to małżeństwo z pasją, a nawet wieloma pasjami. On jeszcze jako dziecko od swego ojca nauczył się wyplatać ze słomy i wikliny. Wrócił do tego hobby po latach. Pan Walenty zajął się „czarną robotą”, czyli przygotowywaniem materiałów i wyplataniem, jego żona zaś wspiera go i projektuje przedmioty do wyplatania. Pojawiły się więc w ich rękodziele nie tylko typowe rzeczy jakie można znaleźć w Cepelii, ale też np. sanie świętego Mikołaja, jajka wielkanocne czy aniołki. Pani Teresa ma też inne ciekawe hobby. Na emeryturze nauczyła się malować. I jak widać po jej obrazach: na naukę nigdy nie jest za późno, bo tworzy prawdziwe cuda. Warto zobaczyć, jakie jeszcze talenty ma to sympatyczne, kreatywne małżeństwo…
Pisarka dwóch ojczyzn
Pani Irena Piwowar mieszkająca w Bielsku Podlaskim wielu znana jest jako Orynka. To pisarka i poetka, która czasem lirycznie, a czasem z pazurem opisuje znaną sobie rzeczywistość. To Ślązaczka i Podlasianka jednocześnie, bo tu mieszka już ponad 30 lat i ma swoją drugą ojczyznę. Swoją twórczość promuje w regionie, ale też za granicą m.in. w Belgii.
Księgowa w krzyżykach
Pani Maria Bogacewicz z Orli przez lata pracowała jako księgowa. Gdy nadszedł czas emerytury, postanowiła swoje zdolności w rachunkach przełożyć na nowe hobby – robótki ręczne, a przede wszystkim haft krzyżykowy. Dzięki tym dokładnym wyliczeniom i żmudnej pracy powstają piękne i nietypowo „malowane” obrazy. Bo robótki ręczne to nie tylko pasja, ale sztuka, sztuka powstająca na wiele sposobów.
Pamięć na papierze i w komputerze
Pani Irena Dmitruk z Orli niejedną młodą osobę mogłaby uczyć programowania, bo sama nauczyła się tego podczas zajęć w miejscowej bibliotece. Komputery i aparaty cyfrowe nie mają przed nią większych tajemnic. Czego nie nauczyła się sama, podpowiedział jej wnuk. By uwiecznić to, co dzieje się w życiu jej i Koła Seniora, do którego należy, postanowiła pisać pamiętniki – odręcznie i komputerowo.
Szachowy mistrz
Pan Włodzimierz Hackiewicz z Bielska Podlaskiego z powodzeniem brał udział w mistrzostwach szachowych już blisko 60 lat temu. Pierwszy kontakt z nimi miał na przydomowym podwórku, gdzie obserwował grę taty i wujka. Gdy spróbował sam, okazało się, że w ten sposób poprawił swoje wyniki w nauce. Obecnie uczy gry w szachy kolejne młode pokolenia i sędziuje. Nam również opowiedział o tej, oraz o innych swoich pasjach.
Cuda na szydełku
Pani Walentyna Suszcz z Orli to pogodna i pełna ciepła osoba, która przekazuje swą radość życia innym poprzez swoje prace. Serwetki, obrusy, bombki, koguciki, kaczuszki, aniołki – spod jej szydełka wychodzą prawdziwe cuda dające tyle szczęścia, ile ma w sobie ich twórczyni. Jej dom jest pełen magii, magii spod szydełka.
Chcesz zgłosić siebie lub kogoś ze swego otoczenia do programu „Giełda Talentów”? Zapraszamy! Na chętnych czekamy pod nr tel. 729 886 639 lub adresem e-mail: urszulabisz@gmail.com
Program „Giełda Talentów” powstał dzięki projektowi „Podaj Dalej – Podlaska Sieć Samopomocowa” który jest finansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatywy Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.