„Jak być wyborcą” – relacja z warsztatów (17.09.2018)

„Jak być wyborcą” – relacja z warsztatów (17.09.2018)

W dniu 17 września w Pensjonacie Cezar w Siemiatyczach spotkali się wyborcy, kandydaci startujący w zbliżających się wyborach samorządowych, radni (gminni i powiatowi). Warsztaty pt. „Jak być wyborcą a nie tylko głosować” organizowaliśmy wspólnie ze Stowarzyszeniem 61 z Warszawy. Poprowadziła je p. Hanna Rawska.

W swobodnej, kawiarnianej atmosferze rozmawialiśmy o tym jak wyborcy mogą się angażować w przygotowanie i przeprowadzenie wyborów, jakie mają prawa, o nowych możliwościach jakie daje funkcja obserwatora społecznego, jakie konsekwencje niosą zmiany w prawie wyborczym. Najwięcej czasu poświęcono jednak problemom lokalnym, z którymi spotykamy się w naszych gminach i powiatach. Uczestnicy spotkania reprezentowali bowiem kilka gmin z dwóch powiatów: siemiatyckiego i łosickiego. Pojawiły się takie kwestie jak: sytuacja osób z niepełnosprawnościami, seniorów, gotowość kandydatów do udziału w debatach wyborczych, częsty brak wizji rozwoju gminy – realizacja wyłącznie potrzeb bieżących (administrowanie a nie zarządzanie).

Spotkanie zorganizowano przy wsparciu finansowym Fundacji Batorego, otrzymanym w ramach programu Demokracja w działaniu – dotacje instytucjonalne.