Komu pomogli młodzi wolontariusze ze szkolnych kół wolontariatu?

Komu pomogli młodzi wolontariusze ze szkolnych kół wolontariatu?

To już kolejny rok, kiedy młodzi wolontariusze ze szkolnych kół wolontariatu współpracujących w Forum Szkolnych Koordynatorów Wolontariatu wespół zespół z organizacjami z Podlaskiej Sieci Samopomocowej „Podaj Dalej” niosą pomoc potrzebującym. Poznaj najważniejsze akcje, w które zaangażowali się szkolni wolontariusze w 2022 roku:

„Bajkowy początek wakacji w ZOL”

Wolontariusze zorganizowali piknik, zabawy i prezenty dla dzieci z niepełnosprawnościami mieszkających w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Bacikach Średnich. Spotkali się z dziećmi pod koniec czerwca (początkowo miał to być Dzień Dziecka, ale różne niedobre wirusy pomieszały nam szyki). Z wolontariuszami pojechała do ZOL animatorka, która przygotowała wiele zabaw i gier. Wolontariusze przygotowali dla dzieci paczki, samodzielnie wykonali ozdoby do wesołych zdjęć (maski, korony, kapelusiki itp.), zrobili imienne kartki (laurki) dla każdego dziecka.  Sami przebrali się za  bajkowe postaci.  Akcję przeprowadzili wolontariusze ze szkolnych kół wolontariatu działających w: Szkole Podstawowej w Dziadkowicach, Szkole Podstawowej w Orli, Szkole Podstawowej w Augustowie, Szkole Podstawowej w Czyżach, Zespole Szkół Specjalnych w Bielsku Podlaskim. Akcję wsparli także wolontariusze z PełnoAktywnego Centrum Wolontariatu oraz członkowie Stowarzyszenia „Lazur Nadziei” i Stowarzyszenia „Bielskie Babeczki”. Dziękujemy!

„Mikołajkowy Wolontariat 2022 – pomoc dla dzieci w ZOL”

Akcja polegała na przygotowaniu paczek świątecznych i różnych atrakcji dla dzieci z niepełnosprawnościami w ZOL. To już była 3 edycja tej akcji. Tegoroczna obfitowała w wydarzenia integracyjne i artystyczne. W grudniu do dzieci w ZOL przyjechali wolontariusze ze Szkoły Podstawowej w Dziadkowicach. Przygotowali piękne przedstawienie o Świętym Mikołaju (był też Mikołaj we własnej osobie). Były prezenty, wspólne śpiewanie kolęd, baloniki i tańce. Przed samą wigilią dzieci w ZOL odwiedził zaś Teatr Kukiełkowy „Pod Orzełkiem” z Białegostoku. Przedstawienie nawiązywało do tematyki bożonarodzeniowej i magicznego świata bajek. Stowarzyszenie Bielski Babeczki przywiozło maszynę do waty cukrowej i niektóre dzieci po raz pierwszy mogły spróbować tego słodkiego przysmaku. Dzieci otrzymały paczki, kartki świąteczne i własnoręcznie wykonane przez wolontariuszy niespodzianki. Akcję przeprowadzili wolontariusze ze szkolnych kół wolontariatu działających w: Szkole Podstawowej w Dziadkowicach, Szkole Podstawowej nr 3 w Bielsku Podlaskim, Zespole Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim. Akcję wsparli także wolontariusze z PełnoAktywnego Centrum Wolontariatu oraz członkowie Stowarzyszenia „Bielskie Babeczki”. Część produktów do paczek dostarczyła Fundacja Arhelan-Społecznie Odpowiedzialni, dziękujemy!

„Świątecznie w Dziennym Domu Pomocy w Orli”

Przed Świętami Bożego Narodzenia wolontariusze ze szkolnego koła wolontariatu działającego w Szkole Podstawowej z dnjb w Orli odwiedzili osoby przebywające w  Dziennym Domu Pomocy w Orli. Wspólnie z seniorami wykonali stroiki i inne ozdoby świąteczne. Śpiewali też razem kolędy. Była to okazja do spędzenia z seniorami czasu, rozmowy, poznania ich potrzeb, zaplanowania kolejnych wspólnych działań. Był to pierwszy kontakt młodych wolontariuszy z tą nową w gminie Orla placówką opiekuńczą (DDP działa od sierpnia 2022). W DDP przebywają osoby starsze i z niepełnosprawnościami, które mają trudne warunki domowe i rodzinne. Był to wzruszający gest młodzieży skierowany do seniorów, ale i ważne doświadczenie dla samych młodych wolontariuszy – oswajanie ze starością i niepełnosprawnością. Akcję wsparła Fundacja Futurum, dziękujemy!

„Mikołajkowy Wolontariat dla Ukrainy”.  

Wolontariusze szkolni włączyli się także do akcji pomocowej dla rodzin ukraińskich. Akcję koordynowało Stowarzyszenie No To Ci Pomogę i Stowarzyszenie „Centrum na Wschodzie”. Wspólne działania pomogły wnieść świąteczną atmosferę do rodzin ukraińskich, które przed wojną schroniły się na południu woj. podlaskiego i już wiele miesięcy mieszkają w Zajeździe „U Kmicica” w Siemiatyczach. Została przeprowadzona zbiórka rzeczowa, dzięki czemu udało się przygotować około 50 paczek dla dzieci ukraińskich. Wolontariusze zaprosili Mikołaja (a nawet dwóch!) i paczki zostały rozdane dzieciom na mikołajkowym spotkaniu 19 grudnia. Wolontariusze przeprowadzili też warsztaty robienia ozdób choinkowych i stroików świątecznych. Dzieci były zachwycone ilością i różnorodnością przywiezionych materiałów a choinka w Zajeździe została pięknie ozdobiona i wyglądała „po domowemu”. Wolontariusze zorganizowali także lepienie pierogów i spotkali się z rodzinami ukraińskimi na wspólnej, wcześniejszej wigilii. Wszystkie te działania pozwoliły lepiej się poznać, zintegrować, a ukraińskim rodzinom chociaż na chwilę oderwać myśli od smutnych wydarzeń w ojczyźnie. Dzieci poczuły magię świąt i nawiązały nowe znajomości. Zbiórkę rzeczową wsparły lokalne organizacje (Stowarzyszenie Bielskie Babeczki, Stowarzyszenie Dzielni i Waleczni) oraz organizacje i grupy pomocowe z całego kraju. Organizacyjnie pomógł Zajazd „U Kmicica” oraz Parafia Prawosławna pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Siemiatyczach. Pomogli też lokalni przedsiębiorcy z branży gastronomicznej i spożywczej (darczyńcy art. spożywczych i gotowych potraw). Dziękujemy!

„Zostań Świętym Mikołajem 2022 – świąteczna pomoc dla seniorów w DPS”

Już po raz trzeci akcję tę koordynowali członkowie i wolontariusze ze Stowarzyszenia Bielskie Babeczki. W akcję zaangażowali się też szkolni wolontariusze oraz dzieci z przedszkoli. Wolontariusze zorganizowali zbiórki rzeczowe (słodycze, kawa, herbata, skarpety, itp.), piekli i zdobili pierniki, wykonali świąteczne ozdoby, stroiki, kartki świąteczne, napisali życzenia. Dostarczeniem paczek zajęli się pełnoletni wolontariusze ze Stowarzyszenia Bielskie Babeczki. W efekcie zostało przekazanych ponad 150 paczek. Trafiły one do seniorów  mieszkających w 4 Domach Pomocy Społecznej w powiecie bielskim. Część zebranych darów i paczek przekazano także do ZOL oraz Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w Bacikach Średnich (powiat siemiatycki). Pierników przygotowano tak dużo, ze wsparły też kiermasze charytatywne w regionie (np. akcję Niebieski Świat Rahima). Wizyty wolontariuszy w DPSach w okresie okołoświątecznym to zawsze mnóstwo wzruszeń, przytuleń i podziękowań. I w tym roku ich nie zabrakło. W akcję włączyli się szkolni wolontariusze ze szkolnych kół wolontariuatu w: Szkole Podstawowej w Augustowie, Szkole Podstawowej nr 3 w Bielsku Podlaskim, Szkole Podstawowej nr 4 w Bielsku Podlaskim, Zespole Szkół specjalnych w Bielsku Podlaskim. W akcję włączyły się też przedszkolaki z: Przedszkole Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Bielsku Podlaskim, Przedszkole Nr 9 Leśna Polana w Bielsku Podlaskim, Przedszkole Nr 5 Krasnala Hałabały, 2 GZ Leśne Duszki, Przedszkole Nr 7 Kubusia Puchatka, Przedszkole Niepubliczne im. Św. Młodzieńca Gabriela,          Centrum Rozwoju Dziecka, Przedszkole i Żłobek Kącik Malucha. Akcję wsparli tez lokalni przedsiębiorcy, m.in. Hotel Cztery Pory Roku w Pilikach. Dziękujemy!

Akcje wolontarystyczne zorganizowano  przy wsparciu z  projektu „Podaj Dalej – Podlaska Sieć Samopomocowa” , który jest finansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu  Fundusz Inicjatywy Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.