Planujemy najbliższą przyszłość :)

Home / Uncategorized / Planujemy najbliższą przyszłość :)
Planujemy najbliższą przyszłość :)

Tematy, które zamieściliśmy na poniższym banerze wyznaczają kierunki głównych aktywności Stowarzyszenia „Centrum na Wschodzie” w najbliższych 17 miesiącach (marzec 2018-lipiec 2019). W tym czasie, oprócz realizacji naszych zadań statutowych, będziemy wzmacniać się instytucjonalnie jako organizacja (sprzętowo, szkoleniowo, zasobowo). A pomoże nam w tym Fundacja im. Stefana Batorego, która doceniła naszą dotychczasową pracę i postanowiła nas wesprzeć finansowo w ramach programu dotacyjnego „Demokracja w działaniu” (dotacje instytucjonalne). Chyba nie musimy Wam mówić jak bardzo nas to ucieszyło! Wielkie podziękowania dla Fundacji!

A co dokładnie będzie się u nas działo? W telegraficznym skrócie:

1)      Już od kwietnia br. nasi PełnoAktywni będą mieć nowy lokal w Siemiatyczach. Oprócz bieżącej działalności związanej z prowadzeniem PełnoAktywnego Centrum Wolontariatu (wolontariat integracyjny), uruchomimy tam także punkt antydyskryminacyjny. Oczywiście głównie z myślą o przeciwdziałaniu dyskryminacji osób z niepełnosprawnościami. Ale nie tylko. Dyskryminacja to zło, któremu należy mówić stanowcze NIE, bez względu na to, których grup i osób dotyka. Obiecująco zapowiada się w tym zakresie współpraca z Rzecznikiem Praw Obywatelskich,  którą mieliśmy okazję omówić podczas spotkania z RPO w Siemiatyczach 2 marca br.

2)      W połowie tego roku ruszamy także z internetowym serwisem dostępnościowym(nazwa na razie robocza, nad ostateczną jeszcze debatujemy). Osoby niepełnosprawne będą mieć wreszcie porządną bazę przyjaznych/dostępnych lokali użyteczności publicznej. Ale serwis to nie wszystko. Ważne są także towarzyszące społeczne działania, które chcemy zainicjować wokół tego internetowego narzędzia. Bądźcie czujni, bo każdy będzie mógł mieć w tym przedsięwzięciu swój udział. A my póki co bierzemy się za sprawy informatyczne związane z budowanym serwisem…

3)      Na pewno znacie już naszą akcję „Białe Kapelusze” związaną z przypadającą w listopadzie 2018 r. setną rocznicą uzyskania przez Polki praw wyborczych. Szykujemy, zwłaszcza na drugą połowę roku, wokół tej okrągłej rocznicy i ogólnie wokół tematyki praw kobiet, trochę niespodzianek. Śledźcie fejsbukową stronę  BiałeKapelusze.

4)      Dbanie o demokrację i związane z nią wartości jest dla naszego Stowarzyszenia celem nadrzędnym. Stąd  od początku pracujemy na rzecz rozwoju sektora obywatelskiego, m.in. na forum Podlaskiej Sieci Pozarządowej czy wspierając na miejscu organizacje z naszego subregionu (Subregionalny Węzeł NGO). W sytuacji jakiegokolwiek zagrożenia dla demokracji, mobilizujemy siebie i otoczenie, i szukamy wspólnie rozwiązań. Będziemy w tej sprawie czujni także w najbliższych miesiącach.

5)      Ekonomią społeczną zajmowaliśmy się już wtedy, gdy jeszcze mało kto wiedział czymże ona jest. Doradzamy, wspieramy podmioty ekonomii społecznej już ósmy rok. Dzięki nam powstała m.in. pierwsza spółdzielnia socjalna w powiecie siemiatyckim. W nadchodzących miesiącach będziemy na pewno włączać się/wspierać działania niedawno uruchomionego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Subregionie Bielskim. Silne, ekonomizujące swoją działalność organizacje gwarantują bowiem niezależność trzeciego sektora. Ponadto przedsiębiorstwa społeczne to często jedyna szansa na aktywność zawodową dla grup, z którymi jako Stowarzyszenie pracujemy na co dzień, tj. osób z niepełnosprawnościami, długotrwale bezrobotnych, w trudnej sytuacji na rynku pracy.

Niektóre szczegóły naszych planów trzymamy w zanadrzu jako niespodzianki. Ponadto zapewne pojawią się nowe, pilne tematy, na które będziemy reagować na bieżąco. Bo tak właśnie działamy!

Cieszymy się, że mamy wokół wiele przyjaznych osób i organizacji. Jeszcze raz dziękujemy Fundacji im. Stefana Batorego, która uwierzyła w nas, w małą organizację z Podlasia, starającą się robić rzeczy wielkie, nawet jeśli nie ma ku temu środków…. Ze wsparciem Fundacji na pewno będzie nam dużo łatwiej. Wzmocnimy się jako podmiot i będziemy mogli poszerzyć zasięg naszych społecznych aktywności.

Dziękujemy także Darczyńcom indywidualnym i biznesowym, którzy pomagają nam finansowo i rzeczowo. Liczymy, że w najbliższych miesiącach uda nam się grono naszych Partnerów jeszcze rozbudować.

Jak widzicie, pracy jest dużo. Zatem DO DZIEŁA!