Prawie tysiąc produktów zebrali PełnoAktywni Wolontariusze w Hajnówce podczas akcji Dary z Serca!

Prawie tysiąc produktów zebrali PełnoAktywni Wolontariusze w Hajnówce podczas akcji Dary z Serca!

Uśmiech, radość, zaskoczenie, a także łzy wzruszenia. Tak reagowali mieszkańcy Domu Miłosierdzia „Samarytanin” w Hajnówce , gdy w piątek 4 stycznia 2019 r. odwiedzili ich PełnoAktywni Wolontariusze – uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Hajnówce. Pięknie przebrani, z gwiazdą, w mikołajowych czapkach. Jak na okres około świąteczny przystało, przyszli kolędować. Odwiedzili każdy pokój z osobna, przynajmniej chwilę porozmawiali z każdym z 46 mieszkańców, zaśpiewali kolędy, złożyli życzenia – w dwóch językach. Przynieśli także mnóstwo prezentów i przygotowane przez siebie ikony.

Kolęda w „Samarytaninie” była bowiem zarazem finałem świątecznej akcji pomocowej „Dary z serca”. Akcję zaplanowali i przeprowadzili PełnoAktywni Wolontariusze, przy wsparciu kadry WTZ. Akcja polegała na zbiórce darów rzeczowych. Zbiórka odbywała się w sklepie Biedronka przy ul. 3 Maja w Hajnówce oraz w siedzibie WTZ. Wolontariusze pełnili dyżury przy koszu zbiórkowym, informowali klientów,  zachęcali do udziału, a nawet śpiewali kolędy – tutaj wielki ukłon dla uzdolnionej wolontariuszki  Julity! Zbiórka była oficjalnie zgłoszona w MSWiA pod numerem 2018/5648/OR, trwała w okresie 20.12.2018-03.01.2019. Jej formalnym organizatorem była Spółdzielnia Socjalna „Esskapada”, przy wsparciu WTZ w Hajnówce i PełnoAktywnego Centrum Wolontariatu działającego przy Stowarzyszeniu „Centrum na Wschodzie”. Nasze Stowarzyszenie oraz OWES w Subregionie Bielskim były animatorami akcji. Spotykaliśmy się z grupą już od maja 2018. W tym czasie uczestnicy zostali przeszkoleni i przygotowani do pracy w wolontariacie. Wszyscy otrzymali także Certyfikaty, które potwierdzają, że są PełnoAktywnymi Wolontariuszami.

W wyniku tej de facto kilkudniowej zbiórki (bo z przerwą na katolickie Święta i Nowy Rok) nadspodziewanie wiele koszy udało się zapełnić. Duża to zasługa bardzo zaangażowanych w pracę wolontariuszy i koordynatorów, ale ogromne podziękowania należą się także Mieszkańcom Hajnówki. Okazali wielkie serca i z chęcią wrzucali różne zakupione przez siebie w sklepie dary. W efekcie udało się zebrać aż 911 różnych artykułów! Najczęściej były to produkty spożywcze (konserwy, makarony, oleje, płatki, dżemy, itp.) – 338 sztuk. Chętnie dorzucano słodycze (ciastka, czekolady, wafelki, cukierki, ciasta) – 232 opakowania. W koszach znalazło się także wiele opakowań kawy i herbaty (144 sztuki). Wśród środków higienicznych znalazły się różne szampony, żele, płyny, mydła (razem 197 sztuk). Wszystko na pewno bardzo przyda się Mieszkańcom Domu Miłosierdzia. Większość trafiła wprost do nich w formie paczek, a niektóre dary (produkty  takie jak makarony, mąki, oleje, itp.) przekazano najpierw do kuchni. Oprócz paczek ważny jest jednak także sam gest. Kolęda i zaniesione dary były rzeczywiście darami z serca. Mieszkańcy „Samarytaninia” zwłaszcza w okresie świątecznym czują się samotni. PełnoAktywni Wolontariusze pokazali, że o nich myślą i pamiętają. Wraz ze świątecznymi podarunkami przynieśli dużo rodzinnej atmosfery.

Była to pierwsza wolontarystyczna akcja nowej grupy PełnoAktywnych z Hajnówki. Wolontariusze mogli w konkretnym działaniu przekonać się jak wiele radości niesie pomaganie. Niepełnosprawność nie ma znaczenia, gdy ma się wielkie serce. Gratulacje dla Was PełnoAktywni!  Wiemy, że wolontariat bardzo Wam się spodobał. Czas więc pomyśleć o kolejnej wspólnej akcji. Potrzeb wokół jest wiele, rozejrzyjmy się, i do dzieła!

Fotorelacja dzięki: WTZ w Hajnówce