I Gala Wolontariatu w Siemiatyczach
Wiele pracy, ogromne zaangażowanie organizatorów, partnerów, wolontariuszy, ale już wiemy, że… było warto podjąć to wyzwanie! Subregionalne święto wolontariatu odbyło się w Siemiatyczach 3 grudnia 2019 r., czyli w Międzynarodowym Dniu Osób z Niepełnosprawnościami, a jednocześnie na 2 dni przed Międzynarodowym Dniem Wolontariusza.
Pierwsze takie wydarzenie w Siemiatyczach i od razu tak miłe zaskoczenie! Już od pierwszych chwil – gdyż gości przybyło w podwojonej liczbie w stosunku do nieśmiałych planów organizatorów. Na sali były osoby w każdym wieku. Wydarzenie miało charakter subregionalny, czyli zasięg trzech powiatów: siemiatyckiego, bielskiego, hajnowskiego. Przybyli wolontariusze, koordynatorzy wolontariatu, lokalni społecznicy, media, przedstawiciele instytucji samorządowych, osoby aktywnie zaangażowane w pomaganie lub dopiero planujące rozpocząć swoją przygodę z wolontariatem. Dziękujemy wszystkim za Waszą obecność!
Dziękujemy Prelegentom biorącym udział w panelu pt. „A co ja mogę?” za bardzo ciekawą dyskusję: dr Annie Drabarz – Pełnomocnik Zarządu Woj. Podlaskiego ds. Osób z Niepełnosprawnościami; dr Pawłowi Grabowskiemu – Prezesowi Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza, p. Karolowi Izdebskiemu – z Narodowego Instytutu Wolności, ks. Pawłowi Sterlingow – proboszczowi tutejszej parafii prawosławnej.
Poznajemy wolontariat integracyjny
Uczestnicy Gali wiele nowego dowiedzieli się o wolontariacie, o idei wolontariatu integracyjnego i PełnoAktywnych, o Korpusie Solidarności. Był też czas na refleksję na temat motywacji, jakimi kierują się wolontariusze. Chyba udało nam się m.in. znaleźć odpowiedź na często pojawiające się w trakcie Gali pytanie „A co ja mogę?”. Otóż, jak zauważyła p. Anna Drabarz „każdy może bardzo wiele, pytanie tylko czy chce?”, dodała przy tym, że sama też może bardzo dużo, jeśli tylko środowisko jest dostępne, i nie stawia się sztucznych ograniczeń przed osobami z niepełnosprawnościami. Z kolei p. Karol Izdebski podkreślił, że wolontariat to przejście od JA do MY. Pytanie więc należałoby zmodyfikować – nie, co ja mogę, ale JAK mogę, i z KIM mogę? Możemy bowiem o wiele więcej, jeśli robimy coś razem. Dr Paweł Grabowski zauważył, że wolontariat to przestrzeń, gdzie możemy spotkać dobrych ludzi, i choćby z tego powodu warto w wolontariat się angażować. Podkreślił, że trzeba być jednak uważnym, bo wolontariat nie może być ucieczką od osobistych problemów i niezałatwionych spraw. Pomagając obcym ludziom, nie można zaniedbywać własnych potrzeb i potrzeb swoich najbliższych.
Laureaci z subregionu bielskiego
Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom i wyróżnionym w obu konkursach – na opowiadanie o wolontariacie oraz na najaktywniejszego wolontariusza Subregionu Bielskiego 2019.
Laureatami Nagrody im. Łukasza Glinko na Najaktywniejszego Wolontariusza 2019 zostali:
– Barbara Romaniuk zgłoszona przez Klub Wolontariuszy „W jedną stronę” w Bielsku Podlaskim
– Natalia Szumarska – z Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Siemiatyczach
– Marek Świderski – z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Hajnówce.
Wyróżnienia otrzymali: Anetta Sienkiewicz – Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Hajnówce, Aleksandra Demianowicz – Bractwo Młodzieży Prawosławnej Siemiatycze, Maciej Czurak – Klub Wolontariuszy „W jedną stronę” w Bielsku Podlaskim, Elwira Jankowska i Patryk Szejbut – z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dołubowie, oraz 6 wolontariuszy ze Szkolnego Koła Caritas SP3 Siemiatycze: Szymon Bobiński, Aleksandra Denisewicz Maja Kaczmarek, Gabriela Michalak, Izabela Panasiuk, Julia Pućko.
Z kolei w konkursie na opowiadanie o wolontariacie laureatami zostali: Luiza Bergcholc, Paulina Iwaniuk, Gabriela Urbańska, Paula Warszycka i Emilia Zalewska.
Łukasz Glinko – patron gali
Podczas Gali pojawiały się łzy wzruszenia, zwłaszcza gdy wspominaliśmy Łukasza – patrona konkursu na najaktywniejszego wolontariusza. Dziękujemy za przybycie Rodzicom i Bliskim śp. Łukasza Glinko. Dziękujemy p. Annie Strzeżysz oraz p. Annie Kmieciak za wzruszające osobiste wspomnienia o tym dzielnym wolontariuszu, wojowniku, który w każdych, nawet najtrudniejszych okolicznościach odwoływał się do swojego życiowego motta „Never give up!”. Łukasz został nie tylko patronem konkursu, ale ponadto pamięci Łukasza dedykowany został zbiór opowiadań wydany pod wspólnym tytułem „A co ja mogę?”, w którym znalazły się nagrodzone w konkursie literackim opowiadania, a także 5 opowiadań znanych polskich pisarzy: Sylwii Chutnik, Sławomira Kopera, Marioli Zaczyńskiej, Artura Nowaka, Magdy Omilianowicz.
Myślimy, że po tak udanej pierwszej edycji Gali, już dzisiaj możemy zaprosić na kolejną. Zapewne za rok!
Zachęcamy także do zapoznania się z relacjami medialnymi z naszego wydarzenia:
U źródeł wiary – TVP 3 Białystok (od 6 minuta 52 sekunda)
Przypomnijmy, że I Gala Wolontariatu w Siemiatyczach została zorganizowana przez Dekanalny Instytut Kultury Prawosławnej w Siemiatyczach i Stowarzyszenie „Centrum na Wschodzie”; w partnerstwie z Miastem Siemiatycze oraz OWES w Subregionie Bielskim. Została objęta patronatem medialnym przez: Kurier Podlaski-Głos Siemiatycz oraz TVP3 Białystok. Wydarzenie zostało sfinansowane w ramach projektu „PełnoAktywni Wolontariusze” przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2014-2020.
You must be logged in to post a comment.