Jak pomaga Lublin? Relacja z wizyty studyjnej (11-12 maja 2023)

Jak pomaga Lublin? Relacja z wizyty studyjnej (11-12 maja 2023)
Razem z kilkom innymi organizacjami z PSS Podaj Dalej spędziliśmy 2 dni w Lublinie (11-12 maja). Zarówno Lublin, jak i lubelskie organizacje pomocowe po prostu nas zachwyciły!  Jeśli także działacie społecznie, a zwłaszcza organizujecie działania pomocowe, to będąc w Lublinie, KONIECZNIE odwiedźcie te 3 miejsca:
? Stowarzyszenie „Dla Ziemi” stworzyło wyjątkowe Miejsce przy ul. Rybnej 4. Zobaczyliśmy jak pięknie można łączyć pomaganie z działaniami artystycznymi i ekologicznymi. Przy okazji zrobiliśmy odpowiedzialne zakupy w prowadzonym przez Stowarzyszenie sklepie społecznym „Rzeczy Drugie”. Bardzo polecamy ten adres! Łatwo tam trafić, bo to serce lubelskiej starówki.
? Potem odwiedziliśmy Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu przy ul. Gospodarczej 2. Ujęła nas tam ogromna wrażliwość na sytuację ludzi najuboższych, połączona z profesjonalną wiedzą jak pomaganie szyć na miarę faktycznych potrzeb. Szczególnie spodobały nam się Domy Nadziei, które bez wątpienia dla osób w kryzysie bezdomności czy uchodźczym są pomocową „wędką” a nie „rybą”. Mogliśmy też na chwilę poczuć się radiowcami, bo Centrum Wolontariatu ma swoją stację radiową „Nowe Radio”.
? Drugi dzień spędziliśmy w centrum integracyjnym Baobab (ul. Krakowskie Przedmieście 39B), którego historyczne „korzenie” sięgają wiele lat wstecz, a który pięknie „wyrósł” w tym roku na bazie ubiegłorocznych działań Lubelskiego Społecznego Komitetu Pomocy Ukrainie. Nowi mieszkańcy miasta (uchodźcy i imigranci) otrzymają tu właściwie każdy rodzaj wsparcia. Wszystko w jednym miejscu i zaprojektowane tak, aby poczuć się U SIEBIE. My zresztą też tak się od razu poczuliśmy i gdyby nie umówiony na określoną godzinę wyjazd z Lublina, trudno byłoby nas z Baobabu wyciągnąć .
 
Wizytę studyjną zorganizowaliśmy w ramach projektu „Podaj Dalej – Podlaska Sieć Samopomocowa”, który otrzymał dofinansowanie z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.