Konkurs „Miejsca Dostępne dla Wszystkich – edycja 2020”

Konkurs „Miejsca Dostępne dla Wszystkich – edycja 2020”

Idea konkursu „Miejsca Dostępne dla Wszystkich”

Miejsce użyteczności publicznej to urząd, sklep, skwer, hotel, muzeum, zakład fryzjerski, hala sportowa, szkoła, itp. To miejsce, gdzie teoretycznie każdy z nas powinien móc samodzielnie załatwić sprawę, skorzystać z usługi, spędzić czas. Czy jednak zawsze takie miejsca są dostępne dla osób poruszających się na wózku, z balkonikiem, o kuli, z wózkiem dziecięcym, niewidomych lub słabo widzących, niesłyszących, niskiego wzrostu? Różnego typu ograniczenia mobilności czy sensoryczne mogą zdarzyć się każdemu z nas.  Wystarczy przecież złamać nogę czy rękę. Albo zostać rodzicem i  poruszać się po mieście z wózkiem dziecięcym. Różne ograniczenia mobilności przychodzą także wraz z wiekiem. Pamiętajmy, że miejsce dostępne dla osób z niepełnosprawnościami są także dostępne dla osób sprawnych. W drugą stronę zasada ta niestety nie zawsze działa.

Jak zgłosić obiekt lub przestrzeń publiczną w konkursie?

Rozejrzyj się wokół siebie. Może znasz miejsca, które warto docenić w konkursie „Miejsca Dostępne dla Wszystkich”? Chcemy uhonorować właścicieli/zarządców obiektów i przestrzeni, gdzie zastosowano rozwiązania powszechnie zalecane w wytycznych nt. dostępności, jak i rozwiązania innowacyjne.

Miejsce (obiekt lub przestrzeń) może zgłosić jej właściciel/zarządca albo osoba z tych miejsc korzystająca (użytkownik). Poszukujemy takich miejsc na terenie trzech powiatów Subregionu Bielskiego, tzn. powiatu siemiatyckiego, bielskiego i hajnowskiego. Zgłoszenia przyjmujemy ( UWAGA – WYDŁUŻYLIŚMY TERMIN!) do 29 września 2020 r. W tym celu właściciel/zarządca lub użytkownik danego miejsca wypełnia online niżej zamieszczone Zgłoszenie. Szczegóły konkursu znajdują się w także załączonym niżej Regulaminie.

Nagrody i certyfikaty

Zwycięzcom przyznany będzie certyfikat „Miejsce Dostępne dla Wszystkich”. Właściciel będzie mógł oznaczyć swój obiekt takim  certyfikatem, jak również będzie mógł zamieszczać informację w materiałach promocyjnych i marketingowych. Przewidujemy także wyróżnienia w konkursie, co potwierdzą okolicznościowe dyplomy. Będą też drobne nagrody.

Openplace.eu

Przy okazji bardzo zachęcamy także do korzystania i rozwijania razem z nami serwisu prowadzonego przez PełnoAktywnych pod adresem www.openplace.eu Każdy może zamieścić tam miejsca, w których był, z których korzysta, które rekomenduje, oceniając ich dostępność wg różnych kryteriów, w tym w zakresie ich dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Serwis dzięki Wam ma szansę stać się praktycznym przewodnikiem po Podlasiu dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Organizatorami konkursu „Miejsca Dostępne dla Wszystkich – edycja 2020” są: Stowarzyszenie „Centrum na Wschodzie” oraz Dekanalny Instytut Kultury Prawosławnej w Siemiatyczach. Pierwsza edycja konkursu realizowana jest w ramach projektu „PełnoAktywni Wolontariusze” finansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 – 2020.

W przypadku pytań odnośnie konkursu, prosimy o kontakt: tel. 600 881 572, stowarzyszenie@centrumnawschodzie.pl

Wypełnij formularz zgłoszeniowy!