Pierwsze Podlaskie Forum Pomocowe za nami!

Pierwsze Podlaskie Forum Pomocowe za nami!

W Lokalnym Centrum Aktywności Społeczno-Kulturalnej w Dziadkowicach zazwyczaj dużo się dzieje, ale aż tylu wolontariuszy i społeczników jeszcze tu nie było… A wszystko za sprawą Podlaskiego Forum Pomocowego, które nasze Stowarzyszenie zorganizowało 21 września 2023 r.  

Dlaczego w Dziadkowicach?

Miejsce nieprzypadkowe z kilku powodów. Właśnie w Dziadkowicach udało się dzięki projektowi „Podaj Dalej – Podlaska Sieć Samopomocowa” zawiązać  bardzo prężną lokalną koalicję pomocową. Po drugie właśnie w tej gminie urodził się śp. Łukasz Glinko – patron Subregionalnego Konkursu na Wolontariusza Roku. Wydarzenie udało się dzięki zaangażowaniu kilku lokalnych partnerów: Gminy Dziadkowice, LCASK, gminnej Biblioteki, Szkoły Podstawowej w Dziadkowicach i Gminnemu Kołu Gospodyń Wiejskich w Dziadkowicach. Do tej niewielkiej gminy w centrum naszego subregionu zjechali wolontariusze i społecznicy z całego Subregionu Bielskiego. Ułatwieniem było na pewno i to, że Dziadkowice są na skrzyżowaniu dróg i w zbliżonej odległości do każdego z 3 miast powiatowych: Siemiatycz, Bielska Podlaskiego i Hajnówki. Na sali ustawiliśmy 60 krzeseł, ale sala była gotowa przyjąć dużo więcej osób, jak zresztą się stało.

O czym debatowaliśmy?

Program spotkania obejmował: (1) prezentację efektów projektu „Podaj Dalej – Podlaska Sieć Samopomocowa” (zobacz Film!); (2) Filmowe wspomnienie śp. Łukasza Glinko – Patrona Subregionalnego Konkursu na Wolontariusza Roku, oraz wręczenie nagród w tegorocznej edycji konkursu; (3) Prezentację Korpusu Solidarności; (4) „Pomocowe historie na Podlasiu” – wystąpienia ekspertów dotyczące wolontariatu hospicyjnego (p. Adam Kujawa z Hospicjum Proroka Eliasza) i wolontariatu na rzecz bezdomnych zwierząt (p. Ewelina Tatarczuk), (5) „Wolontariat Cafe” – prezentacje członków PSS Podaj Dalej, kuluarowe rozmowy i nawiązywanie współpracy wokół projektów społecznych.

 Wolontariusze nagrodzeni!

Ważnym punktem wydarzenia było rozstrzygnięcie konkursu i uhonorowanie laureatów Subregionalnym Konkursie na Wolontariusza Roku im. Łukasza Glinko – edycja 2023.

Oto osoby nagrodzone:

1 MIEJSCE (ex aequo)

– Dominika Stupka i Szymon Mystkowski (Zespół Szkół im. Armii Krajowej w Brańsku),

– Oliwia Sakowicz i Marika Szymańska (Klub Wolontariuszy „W jedną stronę” w Szkole Podstawowej nr 5 im. Szarych Szeregów w Bielsku Podlaskim).

 2 MIEJSCE (ex aequo)

– Wiktoria Żukowska, Dominika Żukowska i Sebastian Falkowski (Szkolne Koło Wolontariatu w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Dziadkowicach),

– Katarzyna Kryńska i Szymon Zęgota (Warsztaty Terapii Zajęciowej WOJOWNICY w Dołubowie).

3 MIEJSCE (ex aequo)

– Maria Woś, Oliwia Mickiewicz i Cyprian Błaszczuk (Szkoła Podstawowa w Tołwinie),

– Halina Aleksiejuk (Klub Senior+ w Dubnie, Gminna Biblioteka Publiczna w Boćkach).

Przyznano także 10 równorzędnych wyróżnień, które powędrowały do:

– Patrycji Zagubin, Blanki Sobierskiej, Hanny Denisewicz i Zofii Rudnickiej (Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Siemiatyczach),

– Patrycji Wiercińskiej (Zespół Szkół Rolniczych im. W. Witosa w Ostrożanach),

– Katarzyny Wojszkowicz i Katarzyny Ignatiuk (Szkoła Podstawowa nr 3 z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego im. Jarosława Kostycewicza w Bielsku Podlaskim),

– Darii Zabrockiej, Gabrieli Kraśko i Jakuba Niczyporuka (II LO z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce).

WIELKIE BRAWA DLA WSZYSTKICH! Zobacz relację filmową!

Podlaskie Forum Pomocowe zorganizowano w ramach projektu „Podaj Dalej – Podlaska Sieć Samopomocowa”, który jest finansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu  Fundusz Inicjatywy Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.