Podlascy self-adwokaci z wizytą u podkarpackich self-adwokatów

Podlascy self-adwokaci z wizytą u podkarpackich self-adwokatów

Gdy rankiem 16 września wyruszyliśmy z Bielska Podlaskiego do Jarosławia na Podkarpaciu, nie spodziewaliśmy się co nas czeka tam na miejscu… Wiedzieliśmy, że  PSONI Koło w Jarosławiu ma duże doświadczenie w self-adwokaturze (samorzecznictwie). Nie sądziliśmy jednak, że można ją realizować AŻ TAK – profesjonalnie, z pasją, a przy tym z niezwykłą wrażliwością, wręcz czułością wobec siebie nawzajem, otoczenia, gości. Dobra energia podkarpackich self-adwokatów oraz osób ich wspierających udzieliła się i nam. Byliśmy 400 kilometrów od naszych domów, a czuliśmy się jak u siebie. Dwa dni spędziliśmy z ludźmi bardzo bliskimi, choć dopiero co poznanymi. 

Ale jak Oni to robią?

W naszej 22-osobową grupie wyjazdowej byli uczestnicy Akademii Samorzeczników oraz lokalni sojusznicy osób z niepełnosprawnościami – z organizacji społecznych, samorządów, szkół. Głównie osoby ze społeczności PełnoAktywnych, ale dołączyło też  kilka nowych osób, co bardzo nas cieszy. Pierwszy dzień w Jarosławiu to wzajemne poznawanie się, opowieści o sobie, jacy jesteśmy, co robimy, co możemy, a z czym mamy trudność. Podlascy samorzecznicy mogli pobyć ze swoimi odpowiednikami z Podkarpacia, a przecież takiego bezpośredniego kontaktu nie zastąpią żadne filmy czy reportaże. Wieczorem spacer po mieście i tu kolejna miła niespodzianka – w Jarosławiu jest przepiękna starówka! Klimatyczne uliczki, zdobione kamienice, „ławeczka” prof. Edwarda Kieferlinga… aż żal było wracać do hotelu. Następnego dnia odwiedziliśmy kilka podmiotów prowadzonych przez PSONI: Centrum Opiekuńczo – Mieszkalne, Niepubliczną Szkołę Przysposabiającą do Pracy, Warsztat Terapii Zajęciowej, Środowiskowy Dom Samopomocy. Posłuchaliśmy o międzynarodowych sukcesach Zakładu Aktywności Zawodowej oraz o Centrum DZWONI. 

Teraz wiemy, że się da!

W Jarosławiu w cudowny sposób zadbano, aby dziecko z niepełnosprawnością już od pierwszych dni mogło otrzymać wsparcie. A potem, dzięki indywidualnie dobranej ścieżce edukacji i przygotowania zawodowego, dorosła już osoba mogła znaleźć zatrudnienie w podmiocie ekonomii społecznej lub na otwartym rynku pracy (nadal korzystając ze wsparcia). Wielkie za to brawa dla Gospodarzy wizyty, wielka inspiracja dla nas! Bardzo potrzebne są podobne rozwiązania na Podlasiu i wierzymy, że selfadwokatura osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin bardzo nam w tym pomoże. 

Wróciliśmy z głowami pełnymi pomysłów, nowymi kontaktami i przyjaźniami. Wiemy, że jest przed nami mnóstwo pracy. Ale mamy teraz nową energię, a w swoich lokalnych środowiskach jeszcze więcej sojuszników, i poszukamy kolejnych. Będziemy opowiadać o tym, co zobaczyliśmy w Jarosławiu, będziemy upierać się i – jak trzeba – także spierać. Bo prawo do godnego i jak najbardziej samodzielnego życia dla nas, naszych rodzin, przyjaciół, i każdej osoby z niepełnosprawnością w naszej gminie, powiecie czy subregionie jest zbyt ważne, aby odpuścić choćby o milimetr. W Jarosławiu zobaczyliśmy, że kompleksowe rozwiązania wspierające osoby z niepełnosprawnościami są możliwe także w polskich warunkach. Ciężką pracą i konsekwencją osiągnęli to na Podkarpaciu, dlaczego miałoby się więc nie udać na Podlasiu? 

Wizytę studyjną w dniach 16-17 września 2021 r. do Jarosławia zorganizowaliśmy w ramach projektu „PełnoAktywni – SamoSprawni”. Projekt jest realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.