„Poznaję, doświadczam, rozumiem” – oswajamy z niepełnosprawnością

„Poznaję, doświadczam, rozumiem” – oswajamy z niepełnosprawnością

Zasłoń oczy i używając wyłącznie zmysłu dotyku rozpoznaj osoby i różne przedmioty. Opowiedz co „widzisz”, kiedy nie widzisz. Spróbuj przy użyciu jednej reki  pozapinać guziki. Wytłumacz „na migi” kolegom co lubisz, a czego nie lubisz. Poczuj jak to jest być zdanym na pomoc innych. Opowiedz jak się czułeś i co cię najbardziej denerwowało? Już wiesz jak czują się osoby z niepełnosprawnościami? Wiesz, jak im pomóc, a jednocześnie uszanować ich godność  i po prostu nie przesadzić z tą  pomocą? Doceniasz, jakimi niesamowitymi umiejętnościami dysponują osoby niepełnosprawne?

Nie każdy ma możliwość bezpośredniego kontaktu z osobami niepełnosprawnymi. Zwłaszcza dzieci mogły jeszcze nigdy nie poznać osoby niewidomej, na wózku, niesłyszącej…. Skąd mają zatem czerpać wiedzę na temat tego, jak się zachować?

Autorski program warsztatowy „Poznaję, doświadczam, rozumiem”, z którymi ruszyli PełnoAktywni adresowany jest właśnie  do dzieci i młodzieży. Uczymy poprzez doświadczenie. Każdy ma możliwość na chwilę poczuć się jak osoba niepełnosprawna. Wzmacniamy wrażliwość, empatię, uczymy jak zachować się w towarzystwie osób z różnymi niepełnosprawnościami  aby wszyscy czuli się swobodnie i komfortowo.

Pierwszymi uczestnikami naszych warsztatów byli obozowicze ze Stajni i Pensjonatu Żurobice, w wieku 8-14 lat. Obozowicze wraz z trójką książkowych niepełnosprawnych bohaterów – Nelą, Alą i Krzysiem – mieli do wykonania mnóstwo zadań. Brali udział w wyścigach, zawodach, zabawach, a nawet wspólnie zbudowali dom dla siebie i niepełnosprawnych członków rodziny! Nabywali przy tym dużo praktycznej wiedzy i nowych umiejętności. Przekonali się jak ważna jest współpraca. Poznali smak pomagania w różnych codziennych sytuacjach – zarówno z perspektywy niosącego pomoc, jak i osoby tę pomoc otrzymującej. Obozowicze doskonale sprawdzili się we wszystkich zadaniach, zasłużyli więc na nagrodę – skarb! Ale drogę do skarbu także musieli sami odkryć …

Zapraszamy zorganizowane grupy dzieci i młodzieży, które chciałyby wziąć udział w naszych warsztatach. Program dostosujemy do  wieku uczestników.