Serce w kopercie – piszemy listy do mieszkańców domów opieki

Serce w kopercie – piszemy listy do mieszkańców domów opieki

#serceWkopercie – SKĄD POMYSŁ?

Na czas epidemii mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej (DPS) i placówek opiekuńczych zostali odcięci od świata. Seniorzy i osoby z niepełnosprawnościami nie mogą spotykać się z nikim z zewnątrz, a często i między sobą nie mają kontaktu. Siedzą pozamykani w swoich pokojach. Rzadko korzystają z Internetu czy telefonu. Mogą jednak przyjmować listy, oczywiście z zachowaniem środków ostrożności.

Do uruchomienia akcji pisania listów „Serce w kopercie” zainspirowało nas podobne działanie (#ZamknięteDPS) prowadzone w kilku warszawskich DPSach przez Fundacja Pole Dialogu, którą serdecznie pozdrawiamy! My, nasze listy w pierwszej kolejności kierujemy do mieszkańców podlaskich DPSów i domów opieki.

O CZYM PISZEMY?

O sobie, naszych planach i marzeniach, o pracy w wolontariacie. Pytamy co słychać u Adresata/ki listu, jak się miewa. Piszemy to, co chcielibyśmy powiedzieć swojej babci, dziadkowi, a także osobie może trochę przestraszonej obecną sytuacją. Uspokajamy, pocieszamy i koncentrujemy się na codziennych małych radościach, których mimo wszystko nie brakuje. Jedną z nich może stać się właśnie Twój list!

WAŻNA PROŚBA DO WSZYSTKICH PISZĄCYCH

W PełnoAktywnym Centrum Wolontariatu szanujemy różnorodność światopoglądową, polityczną i religijną wolontariuszy. Jednocześnie bardzo dbamy, aby nie miało to ŻADNEGO wpływu na wykonywane przez wolontariuszy działania. Skupiamy się na pomaganiu każdemu, kto pomocy potrzebuje. Nie pytamy o to kim jest, czym kieruje się w życiu, i sami absolutnie nie narzucamy naszych przekonań. Prosimy więc, aby także listy pisane w ramach akcji #serceWkopercie NIE ZAWIERAŁY TREŚCI RELIGIJNYCH I POLITYCZNYCH. Pamiętajmy, że Adresaci mogą sobie tego nie życzyć. Listy, które nie spełnią wspomnianego kryterium, niestety nie będą mogły być dostarczone.

JAK DOŁĄCZYĆ DO AKCJI SERCE W KOPERCIE?

1) Daj nam znać na: stowarzyszenie@centrumnawschodzie.pl a my podamy Ci imiona mieszkańców DPS.
2) Wybierz osobę i rozpocznij list od np. „Dzień dobry Pani Ireno…” „Dzień dobry Panie Stefanie…”
3) List napisz odręcznie – pamiętaj, aby wyraźnie i dużymi literami. Jeśli Twoje pismo jest trudne do odczytania, napisz na komputerze, ale zatytułuj i podpisz odręcznie.
4) Zeskanuj list i przyślij nam emailem, z informacją do kogo jest skierowany (imię, nazwa placówki)
5) Twój list wyślemy emailem na adres DPS lub wydrukujemy i dostarczymy w zaadresowanej kopercie.
6) Jeśli Adresat/ka będzie w stanie napisać odpowiedź, na pewno ją otrzymasz tą samą drogą. Nie zniechęcaj się, jeśli odpowiedź nie przyjdzie. Nie zawsze stan zdrowia na to pozwala. W każdym razie Twój list przyniesie wiele radości osobie, która odczyta go samodzielnie lub z pomocą kogoś z personelu!

DOŁĄCZ DO GRUPY AKCJI #SERCEWKOPERCIE NA FACEBOOKU! (link)

KTO KOORDYNUJE AKCJĘ SERCE W KOPERCIE?

Akcja prowadzona jest przez PełnoAktywne Centrum Wolontariatu ( Pełnoaktywni ) skupiające wolontariuszy i organizatorów wolontariatu integracyjnego. W akcję włączyli się już wolontariusze działający przy: Stowarzyszenie „Centrum na Wschodzie”, Dekanalny Instytut Kultury Prawosławnej w Siemiatyczach, Klub Wolontariuszy „W jedną stronę” przy SP nr 5 w Bielsku Podlaskim, Koło Wolontariatu przy SP w Dziadkowicach, WTZ Wojownicy, Autentyczni Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół, Stowarzyszenie „Podlaski Raj”, Fundacja Freesia, Stowarzyszenie „Rach Ciach”, Kreatorzy Rzeczywistości, Stowarzyszenie „Nasza Tradycja”.

DLACZEGO POTRZEBUJEMY TAKŻE CIEBIE?

Nie musisz być mistrzem pisania listów. Możesz napisać prostymi słowami (a nawet tak będzie najlepiej!), a list niech będzie choćby na jedną stronę. Każdy z nas może kawałek serca, radość i nadzieję zapakować w kopertę (także tą wirtualną) i przesłać osobom tak bardzo potrzebującym zwłaszcza teraz drugiego człowieka.

Możesz wesprzeć akcję #serceWkopercie oraz inne działania PełnoAktywnego Centrum Wolontariatu także w inny sposób – przekazując choćby drobne kwoty jako darowizna na cele statutowe. Jesteśmy organizacją społeczną, nie działamy dla zysku. Dzięki Twojej pomocy, będziemy mogli zrobić wiele dobrego dla osób starszych, osób z niepełnosprawnościami, dla wszystkich, którzy z różnych powodów znajdą się w potrzebie. Dołącz do grona naszych Darczyńców i zmieniaj z nami świat na lepszy! ZOBACZ JAK TO ZROBIĆ (LINK).