Szkolenie koordynatorów wolontariatu integracyjnego

Szkolenie koordynatorów wolontariatu integracyjnego

Tworzymy sieć organizacji, które będą w swoich środowiskach rozwijać wolontariat integracyjny. A wszystko na bazie doświadczeń, jakie zdobyliśmy podczas 4-letniej działalności PełnoAktywnego Centrum Wolontariatu w Siemiatyczach. W Pensjonacie w Żurobicach na 3 -dniowych warsztatach (11-13 października 2019 ) spotkało się 9 lokalnych organizacji z trzech powiatów: siemiatycki, bielski, hajnowski. Warsztaty były adresowane do koordynatorów wolontariatu. Spotkanie odbyło się wokół następujących bloków tematycznych: 

  • Koordynator/-ka wolontariatu potrzebny/-a od zaraz! Kim jest, zadania, odpowiedzialność, motywacje.
  • Organizacja – koordynator/-ka – wolontariusz/-ka.  Trójka, która powinna współdziałać na szóstkę!
  • Krótka instrukcja obsługi wolontariusza/-ki, czyli jak znaleźć wolontariusza/-kę, jak go/ją zatrzymać na dłużej, a jak pożegnać? 
  • PełnoAktywni zmieniają świat i zmieniają siebie – czym jest wolontariat integracyjny, dla kogo, jakie zadania spoczywają na koordynatorze/-ce wolontariatu integracyjnego?
  • Korpus Solidarności – Program Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018 – 2030

Było intensywnie szkoleniowo, ale nie zabrakło też atrakcji związanych z miejscem szkolenia. Każdy mógł spróbować swoich sił w siodle! 

Bezpośrednio po szkoleniu odbyła się narada pod hasłem: „Zróbmy coś u siebie, zróbmy coś razem w Subregionie! – czyli wolontariat w praktyce. Jak pomoże nam w działaniu projekt „PełnoAktywni Wolontariusze”, jak pomoże nam Korpus Solidarności?” Zrobiliśmy wspólnie analizę SWOT, przygotowaliśmy pierwszy plan wspólnych działań w Subregionie. Lokalna koalicja rozwoju wolontariatu długoterminowego gotowa do działania!

Szkolenie odbyło się w ramach Projektu „PełnoAktywni Wolontariusze” finansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 – 2020.