W Subregionie Bielskim ruszyła właśnie nowa telewizja internetowa. Czy już znacie, polubiliście NGOtv na Facebooku i zasubskrybowaliście nasz kanał na Youtube? Jeśli jeszcze nie, to właśnie ten moment! Pierwszy, 5-osobowy zespół dziennikarzy-wolontariuszy ukończył właśnie 4-dniowe szkolenie.
Dziennikarz obywatelski, czyli kto?
Czy łatwo być dziennikarzem obywatelskim? Wystarczy wziąć smartfon do ręki i już? Może i tak. Ale…. aby być DOBRYM dziennikarzem obywatelskim, warto podpatrzeć jak robią to osoby z doświadczeniem. Jednym z najbardziej znanych polskich dziennikarzy obywatelskich jest Włodek Ciejka Tv. Jak się uczyć, to od najlepszych! Dowiedzieliśmy się od Włodka wiele nie tylko o tym jak się kreci filmy na ulicy i w terenie, ale także czym się to powinno robić. Najlepsze rozwiązania techniczne rodzą się bowiem w trakcie lat praktyki. Tego się nigdzie nie wyczyta w podręcznikach. Zresztą, czy ktoś napisał już dobry podręcznik o tej nowej profesji jaką jest dziennikarstwo obywatelskie? Relacje na żywo wymagają też wcześniejszego odpowiedniego przygotowania. Bo koszmarnym snem każdego dziennikarza obywatelskiego jest, że w kluczowym momencie wydarzenia w terenie zacznie mrugać ikonka z baterią, a my nie mamy nic w zapasie…
Pociąga nas reportaż
Reportaż nie jest łatwą formą filmowego przekazu. Ale za to jedną z najciekawszych dla odbiorcy! Jest ogromnym wyzwaniem dla osób takich jak my, czyli bez dziennikarskiego przygotowania. Podobnie jak w przypadku tematyki dziennikarstwa obywatelskiego, także tu postawiliśmy na kontakt z prawdziwym mistrzem. Reportażu uczyliśmy się więc go pod okiem samego Tomasza Sekielskiego. Poznaliśmy nie tylko zasady i sposoby zbierania materiału, ale także podstawy późniejszego montażu. Wiele było przy okazji naszych zaskoczeń i zdziwień. Montaż to prawdziwa sztuka. Jeśli efekt końcowy ma wciągnąć odbiorcę, potrzebne jest mnóstwo czasu i żelazna cierpliwość.
W terenie
Oprócz zajęć „na sucho”, ruszyliśmy z każdym z trenerów także w teren. Z Włodkiem Ciejką odwiedziliśmy oddział PCK w Hajnówce i nagraliśmy bardzo ważny i wzruszający wywiad. Trudna sytuacja na granicy polsko-białoruskiej wywołuje wiele emocji. Różne instytucje i służby nie zawsze nadążają za faktycznymi potrzebami, albo wręcz idą „w poprzek” tych potrzeb. Jak odnajdują się, albo właśnie nie odnajdują, w tym wszystkim lokalni społecznicy i mieszkańcy przygranicznego pasa? Obejrzyjcie wywiad z Panią Aliną Miszczuk, Prezes Rejonowego Oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża w Hajnówce.
Z Tomaszem Sekielskim odwiedziliśmy zaś Michałowo. To gmina, o której ostatnio bardzo głośno nie tylko na Podlasiu. Najpierw niestety za sprawą „dzieci z Michałowa”, ale zaraz potem właśnie w tej gminie spontanicznie zawiązało się największe centrum pomocy migrantom. Do Michałowa zjeżdżają aktywiści, organizacje humanitarne, aktorzy, światowe media. Także tam od niedawna działa pomocowy punkt WOŚP. Dziennikarze NGOtv wizytę w Michałowie potraktowali raczej szkoleniowo, ale przywieźliśmy też wiele cennego materiału, który wykorzystamy w realizacji filmów dotyczących pomagania w ekstremalnie trudnych warunkach. Zapowiada się bowiem niestety, że sytuacja na granicy długo jeszcze będzie tematem gorącym.
Jak nas znaleźć?
Jeśli jest coś, co powinniśmy pokazać w NGOtv, prosimy o telefon na nr 600881572. Nasi dziennikarze działają na terenie 3 powiatów woj. podlaskiego: siemiatyckim, bielskim i hajnowskim.
Telewizja NGOtv prowadzona jest przez Stowarzyszenie „Centrum na Wschodzie” i powstała w ramach projektu „Pełnoaktywni-SamoSprawni” dzięki wsparciu ze środków Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.
You must be logged in to post a comment.