Egzamin z solidarności – #PełnoAktywniSOS

Egzamin z solidarności – #PełnoAktywniSOS
pełnoaktywni w czasie pandemii

W połowie marca 2020 r. świat się nagle zatrzymał. W PełnoAktywnym Centrum Wolontariatu także najpierw zapadła nietypowa dla nas cisza, ale chwilę potem rozdzwoniły się telefony. W słuchawce, jak mantra – „co teraz?” Bo przecież umówione spotkania, nowe grupy wolontariuszy w trakcie szkoleń, akcje dopinane już na ostatni guzik… Przyszedł też strach, a zaraz po nim spekulacje  – może to wszystko tylko na chwilę? Gdy jednak owa chwila przeciągnęła się na kolejny tydzień, wiedzieliśmy, że poprzednie plany wędrują może nie do kosza, ale na pewno do szuflady z napisem „NIE TERAZ”. Epidemia unieważniła wszystko, co zajmowało nas tak bardzo w ostatnich tygodniach. Co stało się zatem ważne na teraz? W międzyczasie wirus rozszalał się po kraju. Na południu Podlasia też wykryto pierwsze przypadki Covid-19. Szybkie konsultacje z koordynatorami w całym Subregionie Bielskim (Liderami Wolontariatu Integracyjnego) i już wiemy, że pomoc wolontariuszy potrzebna jest bardziej, niż kiedykolwiek. Ale pomagać musimy mądrze i bezpiecznie. Skoro chcemy dalej działać w terenie, potrzebujemy więcej osób dorosłych i w dobrym stanie zdrowia. Młodzież i osoby z niepełnosprawnościami na razie pracują tylko zdalnie. Na początek uruchomiliśmy więc dodatkowy nabór wolontariuszy, gotowych do walki ze skutkami epidemii (ZOBACZ OGŁOSZENIE)

#PełnoAktywniSOS – ruszamy!

Mamy już odpowiednią grupę wolontariuszy. Znów szybka telenarada z Koordynatorami, i już wiemy – kto, co może zrobić u siebie, w swoim powiecie, w gminie, na wsi. Od teraz wszyscy działamy pod wspólnym hasłem #PełnoAktywniSOS . Potrzebowaliśmy też więcej lokalnych sojuszników. Skierowaliśmy apel do organizacji, samorządów, przedsiębiorców, grup nieformalnych. Razem łatwiej przełamać strach i dotrzeć z pomocą do najbardziej potrzebujących. (ZOBACZ NASZ APEL Z 31 MARCA 2020)

#KoszyczekWielkanocny2020

Zbliżały się Święta Wielkanocne. Wiedzieliśmy, że dla wszystkich będą one inne niż zwykle. Ale  dla niektórych z nas mogą okazać się szczególnie smutne. Seniorzy, osoby samotne i schorowane, mieszkańcy domów opieki nie mogli liczyć w tym roku na wizyty swoich rodzin, przyjaciół, kogokolwiek. Nie mogli także udać się ze święconką do kościoła, cerkwi, kaplicy. 

Kiedy usłyszeliśmy o akcji #Koszyczek2020, którą wymyśliła Fundacja Hagia Marina, decyzja była błyskawiczna. Włączamy się! Pomogliśmy w przygotowaniach, pomogliśmy w rozwożeniu koszyczków. Dzięki wolontariuszom, symboliczny koszyczek wielkanocny trafił do wielu domów prywatnych, instytucji opiekuńczych i szpitali w całym Subregionie (ZOBACZ RELACJĘ) Tegoroczna Wielkanoc nie była taka jak zwykle, ale wolontariusze w koszyczkach wraz ze święconką przynieśli osobom samotnym nieco świątecznej atmosfery oraz tak bardzo potrzebną nadzieję.

#PodlaskiePomaga

W kwietniu ruszyła także w całym woj. podlaskim akcja pomocowa pod hasłem #PodlaskiePomaga. Czy mogło nas zabraknąć na pokładzie? Skontaktowaliśmy się ze Stowarzyszeniem CAS Pryzmat z Suwałk, które jest regionalnym partnerem KORPUSU SOLIDARNOŚCI, i wspólnie przygotowaliśmy działania pomocowe także u nas (WIĘCEJ O AKCJI #PODLASKIEPOMAGA) Ofertę pomocy w Subregionie Bielskim skierowaliśmy głównie do osób starszych i osób z niepełnosprawnościami. Pomagaliśmy w codziennych sprawunkach, a we współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej przygotowywaliśmy paczki żywnościowe.

#serceWkopercie

Epidemia Covid-19 najsmutniejsze piętno odcisnęła na domach pomocy społecznej (DPS). Media co chwilę donosiły o grupowych zarażeniach w kolejnych placówkach. Jak znosiły tę atmosferę ogólnego strachu osoby przebywające w DPS-ach? Trudno to sobie nawet wyobrazić. W gronie PełnoAktywnych mamy wiele osób z niepełnosprawnościami. Epidemia bardzo ograniczyła nam bezpośrednie kontakty. Na szczęście jest Internet i telefon. W przypadku mieszkańców DPS często i te środki komunikacji okazują się jednak niemożliwe. Pomysł pisania przez wolontariuszy tradycyjnych listów, skanowania ich i bezpiecznego przekazywania placówkom opiekuńczym bardzo się spodobał. Wymyśliliśmy nawet specjalną nazwę dla naszej akcji: #serceWkopercie (PRZECZYTAJ O AKCJI ) Ileż było radości z pierwszych listów! Radości po obu stronach – u piszących wolontariuszy i u mieszkańców DPS. Prawdopodobnie mieszkańcy DPS jeszcze długo pozostaną w izolacji. Pomimo więc ogólnego poluzowania restrykcji w kontaktowaniu się, akcji #serceWkopercie nie zakończyliśmy. Może gdy epidemia wreszcie całkiem wygaśnie, uda się odwiedzić adresatów naszych listów i serdecznie ich uściskać, już nie tylko słownie?

Co dalej?

Połowa czerwca. Podobno epidemia powoli ustępuje. Seniorzy i osoby schorowane nadal jednak są w grupie wysokiego ryzyka. Wolontariusze pod hasłem #PełnoaktywniSOS są gotowi nieść im wszelką pomoc, dopóki tylko będzie taka potrzeba. Część naszych koordynatorów i wolontariuszy dowiedziała się przy okazji więcej o Korpusie Solidarności i myślą o związaniu się z wolontariatem na dużo dłużej. W lipcu, właśnie pod szyldem Korpusu, włączamy się w kolejną wspólną podlaską akcję. Tym razem pod hasłem  #CzysteRzeki (PRZECZYTAJ O AKCJI) chcemy wysprzątać tereny przybrzeżne podlaskich rzek. Wolontariusze będą także zachęcać mieszkańców do ograniczania produkcji śmieci.

Wraz z rozluźnieniem restrykcji,  wracamy także do zaplanowanych jeszcze przed wybuchem epidemii działań. Przed nami jeszcze w tym roku m.in.  szkolenia dla kolejnych grup wolontariuszy, lokalne akcje przygotowywane przez Liderów Wolontariatu Integracyjnego, lada chwila rusza konkurs na miejsca najbardziej dostępne dla osób z niepełnosprawnościami, a zaraz potem druga edycja konkursu na najaktywniejszego wolontariusza. Mamy nadzieję, że jesienią będzie mogła też odbyć się w tradycyjnej formule Gala Wolontariatu. Jest co robić, więc absolutnie nie zwalniamy tempa!

Epidemia przyniosła ze sobą wiele strachu, smutku, cierpienia. Ale okazała się także dla nas wszystkich testem na solidarność. Dla PełnoAktywnych Wolontariuszy oraz Liderów Wolontariatu Integracyjnego była prawdziwym chrztem bojowym. Wszystko miało się przecież potoczyć inaczej. Spokojnie, sukcesywnie, zgodnie z projektowym harmonogramem. Najpierw planowaliśmy dokończyć szkolenia, potem powoli wdrażać nowe organizacje i wolontariuszy w ich pierwsze działania. Tymczasem z dnia na dzień trzeba było zakasać rękawy i ruszyć z pomaganiem, do tego w tak trudnych przecież warunkach. Spontanicznie zawiązała się pomocowa subregionalna sieć współpracy. Potrafiliśmy także sprawnie włączyć się w akcje realizowane w całym województwie. Czy PełnoAktywni zatem zdali test na solidarność w czasach epidemii? Zdecydowanie tak! Gratulujemy Koordynatorom, gratulujemy Wolontariuszom. I oczywiście działamy dalej. Bo to przecież dopiero początek naszej wspólnej przygody z wolontariatem integracyjnym w Subregionie Bielskim!

PełnoAktywne Centrum Wolontariatu jest prowadzone od 2015 r. przez Stowarzyszenie „Centrum na Wschodzie”. Początkowo działało tylko lokalnie w Siemiatyczach. Od 2019 r. wspólnie z Dekanalnym Instytutem Kultury Prawosławnej w Siemiatyczach w ramach projektu „PełnoAktywni Wolontariusze” budujemy w całym Subregionie Bielskim (powiaty: siemiatycki, bielski, hajnowski) sieć partnerskich organizacji – Liderów Wolontariatu Integracyjnego (LWI). Wspólnie rozwijamy wolontariat integracyjny i angażujemy osoby z niepełnosprawnościami w działania na rzecz innych i swojego otoczenia. Projekt „PełnoAktywni Wolontariusze” jest realizowany przy finansowym wsparciu z Narodowego Instytutu Wolności – CRSO,  ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020. Dziękujemy!